Systém vaporizace uvolňuje chuť a aktivní esence z bylinných ingrediencí pomocí vaporizace horkým vzduchem. Při vaporizaci proudí horký vzduch přímo skrz rostliny a díky specificky zvoleným teplotám se tyto látky uvolňují do vzduchu a mohou být inhalovány.

Kouření, respektive spalování uvolňuje tyto látky prakticky stejným způsobem, ingredience jsou však zahřívány až na teplotu, při které hoří (případně jsou zapalovány a tím získávají teplotu, při které se účinné látky uvolňují). Při spalování dochází ke karbonizaci rostlin, což vede k inhalaci toxických látek které z tohoto spalování vznikají. Tyto látky způsobují podráždění dýchacího systému, nepříjemný zápach a uvolňuje karcinnogenní látky. Spalování navíc ničí většinu užitných látek, což v důsledku znamená že při inhalaci dochází ke zbytečné ztrátě velké části použitých ingrediencí.

Konečný důsledek vaporizace je přesně opačný. Esenciální látky jsou z rostlin uvolňovány jemně a postupně, díky tomu je vaporizace jak zdravější tak v konečném důsledku i levnější. Z ingrediencí se uvolňují všechny potřebné látky aniž by se materiál ničil. Nespaluje se, a tak je možné vaporizovat bylinky ze zásobníku opakovaně, dokud se rostliny samy úplně nerozloží, což snadno poznáte - rostlinky zhnědnou a rozpadají se.

Makro fotografie eukalyptového listu před vaporizací Makro fotografie listu eukalyptu před vaporizací
Makro fotografie stejného listu po první vaporizaci. Část aromatických látek se viditelně odpařila, ale většina stále zůstává v rostlince. Makro fotografie stejného listu po první vaporizaci. Část aromatických látek se viditelně odpařila, ale většina stále zůstává v rostlince.
Makro fotografie stejného eukalyptového listu po několika vaporizacích. Žádané látky se zcela vypařily a zůstal rozložený, nepoužitelný materiál, který se ale nespaluje. Makro fotografie stejného eukalyptového listu po několika vaporizacích. Žádané látky se zcela vypařily a zůstal rozložený, nepoužitelný materiál, který se ale nespaluje.

 

 zdroj: storz-bickel.com, výrobce vaporizérů