Home » Jak vybrat vaporizér?

I přes relativně malou popularitu vaporizace je již dnes na trhu poměrně velké množství různých přístrojů, až je občas těžké si vybrat. Ačkoliv se vždy můžete podívat na Vaporizer Club, zda o vaporizéru, o který máte zájem, něco píšeme - můžete natrefit na přístroj, který ještě neznáme. Je proto vhodné zapamatovat si několik základních vlastností a kritérií, nad kterými je třeba se zamyslet při nákupu vaporizéru. V tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor a na co se ptát. Nebudeme zde řešit osobní preference, jako například chcete-li přenosný nebo stolní vaporizér, ale všeobecná fakta použitelná na většinu vaporizérů.

1. Jaké materiály byly použity při výrobě?

Hlavní výhodou vaporizérů pro aromaterapii je absence zdravotního rizika při dlouhodobém použití. Tato výhoda však může být zcela znegována použitím nekvalitních a levných materiálů uvnitř i vně přístroje. Vyhněte se vaporizérům s plastovými součástkami, obzvláště pokud jsou blízko zdroji tepla. Zcela jistě pak nekupujte ani nepoužívejte vaporizéry, které mají plast vyloženě poblíž ohřívací jednotky. Inhalovat výpary ze zahřátých plastů je extrémně zdraví škodlivé.

2. Jakým způsobem jsou bylinky zahřívány?

Obvykle preferujeme nepřímé zahřívání - použitý materiál k aromaterapii by se nikdy neměl přímo dotýkat součástek, které jsou zahřívány a už vůbec by neměl být přímo na zahřívací jednotce. Ta se obecně vyrábí ze tří materiálů - keramiky, skla a různých kovů. Ačkoliv jsou některé kovy zcela neškodné protože se při teplotách vaporizérů netaví a neuvoňují škodlivé látky, u levnějších přístrojů pocítíte nepříjemnou kovovou pachuť. U tělísek ze skla či keramiky se těchto obtíží bát nemusíte, všeobecně jde o lepší volbu, nejste-li si jisti.

3. Je na přístroj záruka?

Stejně jako u jiných elektronických zařízení, i u vaporizérů je záruka důležitá. Nejen proto, abyste v případě poruchy mohli přístroj vrátit, nebo nechat opravit. Jde totiž o jasný znak toho, důvěřuje-li výrobce svému vlastnímu produktu, nebo ne. V 90% případů, je-li záruční doba nízká nebo žádná, nemůžete vaporizéru věřit ani vy. Pravděpodobně jde o levný přístroj vyrobený v Číně, který může být i zdravý škodlivý, křehký a poruchový, případně kombinace obojího. 

4. Snadnost ovládání

Ačkoliv vás mohou oslnit funkce, krása nebo kvalitní materiály vaporizéru, důležitý je i komfort. Některé přístroje jsou prostě příliš překombinovány, používají nekvalitní hadičky či igelitové balonky pro inhalaci, špatně se vyměňují bylinky... Při prvním použití se přitom tyto obtíže nemusí zdát důležité. Při dlouhodobém užívání - což je ostatně účel vaporizace - se tyto neduhy projeví a lezou na nervy, čímž se z relaxační aromaterapeutické seance stává spíš boj o duševní zdraví.

5. Poměr cena / výkon

Toto kritérium se dá ostatně aplikovat na jakýkoliv výrobek. I u vaporizérů je důležité si zjistit, zda za zaplacenou cenu dostanete odpovídající produkt. Nejlepším způsobem, jak toto zjistit je porovnat parametry přístroje s jiným, který znáte, a porovnat ceny. Vzhledem k malému množství vaporizerů na trhu mohou být cenové rozdíly stále ještě vysoké, a tak je často potřeba zjistit o vaporizerech opravdu co nejvíc, než můžete ceny porovnat.

 

Doufáme, že vám tyto základní rady pomohou vybrat vaporizer do budoucna. V průběhu času se zde možná objeví další vlastnosti, které bude třeba zvážit.
Uvítáme samozřejmě také Vaše poznatky: vaporizace@seznam.cz