Home » Co je to vaporizace?

Takzvané vaporizéry se postupně dostávají do povědomí kuřáků i nekuřáků. Obvzláště v zahraničí je tato alternativa ke kouření a zároveň aromaterapeutická pomůcka již poměrně populární, u nás je však stále bohužel trochu opomíjená. Chcete-li se dozvědět více o benefitech vaporizování, ať už k aromaterapii, náhradě kouření či naději přestat kouřit úplně, čtěte dále. Máte už po krk kouře, dehtu a dalších škodlivých látek vznikajících při spalování? Přejděte na vaporizaci!

 

Otázka: Co je to vaporizace?

Dle zavedených definicí je vaporizace změna skupenství látky z pevné na plynnou, tedy sublimace. Obvykle se při vaporizaci sublimují přírodní igredience jako šalvěj, máta, levandule a další bylinky - při aromaterapii. Vaporizovat je možné i tabák jako alternativa kouření. Narozdíl od spalování totiž nevzniká obrovské množství toxických a karcinogenních látek. Proč? Při vaporizaci se bylinky ohřívají na přesně určenou teplotu, kde ještě nedochází k zapálení směsi, ale přesto z nich unikají účinné látky. Při hoření reagují chemické látky ze samotných bylinek s kyslíkem a často tak vznikají nebezpečné látky i při kouření z dýmek, kde fakticky nezapalujete papír. Vaporizací extrahované látky jsou svojí intenzitou a čistotou podobné esenciálním olejům používaným při aromaterapeutických masážích, které se ostatně také dají použít v kombinaci s vaporizérem. Neinhalujete kouř smíchaný s chemickými látkami, které vznikají při spalování, ale pouze čisté esence, užitečné látky z bylin, které jsou vaporizovány.

 

Vaporizéry jsou přístroje vyrobené za účelem inhalace těchto účinných látek, přitom chrání před vdechováním škodlivin. Dosahují toho poměrně přesným nastavením teploty, které si uživatel může sám nastavit. Každá bylinka ma jinou teplotu, při které se účinné látky vaporizují - ingredience se však při této teplotě nespalují. Uživatelé závislí na účinných látkách z tabáku jako je nikotin, kteří jsou si však vědomi nebezpečí vdechování dehtu, oxidu uhelnatého a ostatních škodlivých látek vznikajících při kouření cigaret, označují vaporizéry za malý zázrak. Lidé, které cigaretový kouř jednoduše irituje, považují vaporizéry za efektivní alternativu, která je ušetří nepříjemnosti štiplavého kouře a přitom jim dovoluje vychutnat chuť tabáku intenzivněji, než z cigaret.

 

V rostlinách se nalézají aromatické látky, které se již dnes hojně využivájí v lékařství. Znáte to sami: inhalace páry z mátového čaje může dočasně uvolnit dýchací cesty, sám čaj pak pomáha svými látkami trvale. Při vaporizaci se tyto látky uvolňují ve vysoké koncentraci jako ochlazená pára, kterou můžete zdravě inhalovat. Jsou těkavé a uložené v rostlinách. Při vaporizaci dosahují bodu varu aniž by se rostlinka spalovala, účinné látky tak z ingrediencí unikají ve formě páry.  Zatímco čaj či jiné poživatelné látky s podobnými účinky se musí vstřebávat do krve přes trávící systém, při inhalaci par z vaporizéru se terapeutické látky dostávají přes plicní sklípky mnohem rychleji do krve, která je pak rozvádí k orgánům. Zdraví prospěšné esence na ně tak začínají působit rychleji.

 

Výhody vaporizace:

  • Při vaporizaci se neuvolňují žádné škodlivé látky, jako je tomu u kouření
  • Účinné a chtěné látky se uvolňují v čisté formě, působí rychleji než při jiných aplikačních způsobech, jsou koncentrovanější
  • Pára z vaporizéru je ochlazovaná, nedochází tedy ani k nepříjemnému pocitu při inhalaci, ani k poškození plicních tkání
  • Při vaporizaci nevzniká žádný zápach, který by obtěžoval vaše okolí, u většiny látek není pára z rostlin ani vidět